top of page

Przyczyny biologiczne

Predyspozycje genetyczne:

  • Posiadanie bliskiego krewnego z zaburzeniami odżywiania                     - Wiele badaÅ„ rodzin wykazaÅ‚o, że posiadanie krewnego 1 stopnia, wiÄ™c rodzica lub rodzeÅ„stwa, chorujÄ…cego na zaburzenia odżywiania, zwiÄ™ksza ryzyko ich rozwoju u danej jednostki. ​

  • Posiadanie bliskiego krewnego z innymi chorobami na tle psychicznym - Podobnie jak wyżej, wystÄ™powanie w rodzinie problemów takich jak depresja, zaburzenia lÄ™kowe, zaburzenia osobowoÅ›ci czy uzależnienia od substancji psychoaktywnych, mogÄ… wpÅ‚ywać na rozwój zaburzeÅ„ odżywiania. Wynika to z tego, że wszystkie wymienione powyżej problemy, należą do czynników ryzyka rozwoju choroby. ​

2

Historia diet oraz innych sposobów kontrolowania wagi

  • Stosowane w przeszÅ‚oÅ›ci diety, odchudzanie siÄ™ i inne metody na kontrolowanie masy ciaÅ‚a sprzyjajÄ… późniejszemu rozwojowi zaburzeÅ„ odżywiania (szczególnie kompulsywnemu objadaniu siÄ™).

3

Cukrzyca typu 1, czyli rozwój diabulimii.

  • WÅ›ród osób chorujÄ…cych na cukrzycÄ™ typu 1, istnieje zwiÄ™kszone ryzyko wystÄ…pienia zaburzeÅ„ odżywiania. Stosowana insulina, jest metodÄ… kontroli swojej masy ciaÅ‚a. Chorzy wówczas zmniejszajÄ…, tudzież caÅ‚kowicie pomijajÄ… dawki przyjmowanego leku - jest to bardzo niebezpieczne dla ich życia i zdrowia. Zaburzenie to okreÅ›la siÄ™ popularnie jako tzw. diabulimÄ™.

4

Okres dojrzewania - zmiany w ciele.

  • Gdy ciaÅ‚o siÄ™ rozwija i osiÄ…ga dojrzaÅ‚ość pÅ‚ciowÄ…, nastÄ™pujÄ… gwaÅ‚towane zmiany w jego wyglÄ…dzie (szybki przyrost jego masy, zmiany w proporcjach sylwetki), czego część mÅ‚odych ludzi nie potrafi zaakceptować. Tyczy siÄ™ to szczególnie kobiet - nastolatki czujÄ… siÄ™ niekomfortowo z pojawieniem siÄ™ wiÄ™kszego biustu czy poszerzeniem bioder. Dochodzi do tego jeszcze presja spoÅ‚eczeÅ„stwa (rówieÅ›nicy i media), na którÄ… w tym wieku jest siÄ™ szczególnie podatnym. W efekcie, nastolatkowie czÄ™sto chcÄ… za wszelkÄ… cenÄ™ schudnąć, uciekajÄ…c siÄ™ nawet do metod takich jak gÅ‚odówki, wywoÅ‚ywanie wymiotów, wyczerpujÄ…ce ćwiczenia fizyczne czy stosowanie leków przeczyszczajÄ…cych. W tym momencie sÄ… szczególnÄ… grupÄ… ryzyka rozwoju zaburzeÅ„ odżywiania.

5

Zaburzenia w percepcji i interpretacji sygnaÅ‚ów z ukÅ‚adu pokarmowego.

  • SÄ… to zaburzenia mechanizmu kontroli Å‚aknienia. JeÅ›li nie odczuwamy gÅ‚odu i w efekcie nie jemy, możemy szybko wpaść w niedowagÄ™ i odwrotnie - odczuwajÄ…c nadmierny apetyt i zjadajÄ…c nadmiernÄ… ilość pożywienia, w której przyjmujemy za dużo kalorii, tyjemy. W poÅ‚Ä…czeniu z czynnikami psychologicznymi czy spoÅ‚ecznymi, Å‚atwo tu o rozwój zaburzeÅ„ odżywiania.

6

Uszkodzenia podwzgórza, odpowiadajÄ…cego za nasze emocje i popÄ™dy, miejsca w którym zlokalizowane sÄ… nasze oÅ›rodki gÅ‚odu i sytoÅ›ci.

  • Wrodzone uszkodzenia oÅ›rodków regulujÄ…cych poczucie gÅ‚odu i funkcje reprodukcyjne w podwzgórzu.

  • Wynik zaburzenia procesu dojrzewania przysadki mózgowej.

  • Wrodzona czynnoÅ›ciowa wrażliwość podwzgórza, ujawniajÄ…ca siÄ™ w momentach stresujÄ…cych.

bottom of page