top of page

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania są szeroką grupą zaburzeń psychicznych, ogólnie rozumianych jako swego rodzaju nieprawidłowy wzorzec odżywiania, gdzie ilość spożywanych pokarmów jest niedostateczna bądź nadmierna. Zaburzenia odżywiania wpływają jednak negatywnie nie tylko na sferę fizyczną człowieka, ale też psychiczną i społeczną, ponieważ to wszystko przede wszystkim "siedzi w głowie". Problem ten opiera się na utracie kontroli nad jedzeniem i swoim ciałem, co dodatkowo łączy się z wieloma negatywnymi emocjami oraz dodatkowymi zaburzeniami na tle psychicznym, czyli np. zaburzone postrzeganie własnego ciała, zmienność nastrojów czy zaburzenia obsesyjno - kompulsywne.

Nieleczone, prowadzą do skrajnego wyniszczenia organizmu, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

W dzisiejszych czasach, gdy światem rządzą media prezentujące i rozpowszechniające definicje "idealnej sylwetki", a każdy stara się wpasować w kanon piękna, zaburzenia odżywiania stały się  problemem rozciągniętym na naprawdę niebezpieczną skalę. Ze względu na panujący kult ciała i wszechobecną presje społeczną, problem ten jest jednak charakterystyczny przede wszystkim dla kultury zachodniej.

Mimo, że problem ten stał się tak powszechny, ludzie dalej nie mają odpowiedniej wiedzy i świadomości jak poważna jest to choroba. Powoduje to bagatelizowanie i lekceważenie tego problemu oraz też często powstawanie nieprawdziwych założeń związanych z tym tematem. Jednym z najczęstszych, jest przekonanie że zaburzenia odżywiania dotykają jedynie kobiet, z naciskiem na nastolatki. Bywa nazywany swego rodzaju wymysłem czy fanaberią. Musimy mieć świadomość, że to wszystko nie jest prawdą.

Chociaż statystycznie na zaburzenia odżywiania więcej choruje kobiet, nie oznacza to, że problem nie dotyka mężczyzn. Poprzez krzywdzące podejście i stereotypy, to właśnie mężczyznom jest w szczególności trudno przyznać się i prosić o pomoc. To tylko pogłębia problem, z każdym dniem pogarszając stan osoby chorej.

bottom of page