top of page

ZABURZENIA OSOBOWOŚCI

Zaburzenia osobowości stanowią kolejny problem współistniejący, z jakim zmagać się mogą osoby dotknięte zaburzeniami odżywiania. Ten rodzaj zaburzenia najczęściej rozwija się w wieku młodzieńczym lub wczesnej dorosłości. W odróżnieniu od depresji i stanów lękowych, które mogą rozwinąć się pod wpływem zaburzeń odżywiania, zaburzenia osobowości są z tych dwóch problemów raczej tym, który pojawił się jako pierwszy. Obejmują one utrwalone niezdrowe, sztywne wzorce postrzegania, zachowania i relacji z innymi, funkcjonowanie w społeczeństwie, a także sposób myślenia i postrzegania siebie. Wzorce te odbiegają od tego co uważa się za normę społeczną, wobec czego osoby z zaburzeniami osobowości mogą często doświadczać problemów i potępienia ze strony otoczenia.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Zaburzeń osobowości jest wiele, a kryteria diagnostyczne każdego z nich są na tyle rozbudowane, że ich zdiagnozowanie przysparza wielu trudności - ciężko odróżnić bowiem normę w zachowaniu poszczególnej jednostki, od jej odstępstwa. 

Trzy powszechne zaburzenia osobowości, które najczęściej towarzyszą zaburzeniom odżywiania, obejmują borderline, osobowość histrioniczną i osobowość anankastyczną, czyli obsesyjno-kompulsywne zaburzenia osobowości (OCDP) - każde z nich zostało poniżej po krótce scharakteryzowane.

4435100.jpg

OSOBOWOŚĆ
BORDERLINE

W zaburzeniach osobowości typu borderline obserwuje się przede wszystkim neurotyczność, czyli szeroko pojętą chwiejność emocjonalną. Charakterystyczna jest wyjątkowa niestabilność emocji, relacji, myślenia oraz obrazu samego siebie, co negatywnie wpływa na ich normalne funkcjonowanie, w tym zachowanie w społeczeństwie. Osoby z borderline często podejmują działania autodestrukcyjne - między innymi samookaleczanie się, a nawet próby samobójcze. Typowe są też dla nich wszelkie zachowania impulsywne (nadużywanie substancji psychoaktywnych, podejmowanie się ryzykownych aktywności seksualnych czy uprawianie hazardu). 

4637330.jpg

OSOBOWOŚĆ HISTRIONICZNA

Osoby z histrionicznym zaburzeniem osobowości na ogół wyrażają swoje emocje albo w przesadny, albo bardzo powierzchowny sposób. Dodatkowo, są bardzo dramatyczne oraz mają stałą potrzebę znajdowania się w centrum uwagi i szukają aprobaty we wszystkim co robią. Skupiają się również nadmiernie na swoim wyglądzie. Obserwuje się u nich zbytnią "teatralność" w zachowaniu, a także nadmiernie intymnym odbieraniu wszelkich kontaktów międzyludzkich.

4443398.jpg

OSOBOWOŚĆ ANANKASTYCZNA

Osobowość anankastyczna to inaczej obsesyjno-kompulsywne zaburzenia osobowości (OCPD). Cechuje ją perfekcjonizm, sztywne przestrzeganie wszelkich zasad, nadmierny porządek i nieelastyczność. Zachowania te silnie zakłócają ich codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi. Osoby z OCPD muszą mieć wszystko dopięte na ostatni guzik z największą starannością - by wykonać określone zadania/czynności często poświęcają kontakty towarzyskie i czas swojego odpoczynku

bottom of page