top of page

Przyczyny psychologiczne

Cechy indywidualne jednostki, czyli OSOBOWOŚĆ - charakter człowieka gra bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń odżywiania. Istnieją pewne zachowania, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby:

  • Perfekcjonizm - sumienność, pilność i obowiązkowość, w wykonywaniu codziennych obowiązków. Łączy się to z wysoką ambicją i odczuwaniem wzmożonej potrzeby sukcesu. Perfekcjoniści mają tendencje do stawiania zbyt wysokich, nierealistycznych do osiągnięcia oczekiwań wobec siebie. Często dochodzi do tego też chęć spełnienia oczekiwań innych (np. rodziców); 

  • Chłód emocjonalny i nadmierna potrzeba kontroli (głównie anoreksja).

  • Neurotyczność, czyli chwiejność emocjonalna (częściej tyczy się to bulimii) - wynika z niej przede wszystkim:

       - Niska samoocena oraz zaniżone poczucie własnej wartości, jak i wartości               swoich dokonań i możliwości,

       - Zaburzony obraz swojego wyglądu i sylwetki oraz trudności w akceptacji               siebie,

       - Podatność na krytykę i nadmierna wrażliwość na opinię innych. 

       - Impulsywność​

Zachowania te nie zawsze jednak wynikają z bycia neurotykiem - często kształtują je czynniki zewnętrzne jak sposób wychowania i relacje w rodzinie oraz społeczeństwo, m.in. nasze środowisko i podatność na to, co widzimy w mediach. ​

2

TRAUMA 

wcześniejsze doświadczenia bycia obiektem znęcania się na tle fizycznym, emocjonalnym bądź seksualnym, które pozostawiły na nas swój ślad, niewidoczne "blizny". Wydarzenia te mogą odgrywać wielką rolę na późniejsze zachowanie człowieka, sposób myślenia i odbierania innych.

3

Choroby/stany/problemy psychiczne, z jakimi zmaga się człowiek, zanim wystąpi problem zaburzeń odżywiania. Jego zdrowie psychiczne ma istotny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby. Mogą to być:

  • Depresja lub stany depresyjne - m. in. nawracające uczucie smutku i przygnębienia, spadek nastroju i niska samoocena. 

  • Zaburzenia i stany lękowe, którym towarzyszy ciągłe uczucie niepokoju, wysoki poziom stresu, poczucie samotności i bezwartościowości oraz nawracające, obsesyjne myśli. 

  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), inaczej nerwica natręctw. Często klasyfikowane jako jedno z zaburzeń lękowych, aczkolwiek występuje tak często, że warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

  • ADHD oraz autyzm/spektrum autyzmu.

  • Choroba afektywna dwubiegunowa.

  • Zaburzenia osobowości, głównie borderline (częściej dla bulimii) czy obsesyjno-kompulsywne zaburzenia osobowości (OCPD), inaczej osobowość anankastyczna (głównie dla anoreksji)

4

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych

  • Można tu wymienić przede wszystkim ALKOHOLIZM. Człowiek uzależniony od alkoholu może wpaść w zaburzenia odżywiania, ograniczając spożywane jedzenie, dokładniej kalorie w nim zawarte, na rzecz alkoholu - działania te kierowane są strachem przed przytyciem, mają zapobiec zwiększeniu masy ciała przez przyjmowaną za dużą ilość kalorii (wysokokaloryczny alkohol). Zaburzenie to określa się popularnie jako tzw. alkoreksja.

bottom of page