HAPPY MIND
Skutki somatyczne
-
Zaburzenia równowagi elektrolitycznej - ogranizm ma niedobory sodu, potasu, magnezu i/lub chlorku. Powodują zwiększone ryzyko zawrotów głowy oraz omdleń. Są efektem regularnego wywoływania wymiotów i stosowanie środków przeczyszczających.
-
Uszkodzenia dziąseł i zębów - głównie próchnica i erozja szkliwa. Wpływają na to często dostające się do jamy ustnej kwasy żołądkowe na skutek wymiotów.
-
Powiększenie ślinianek (gruczołów ślinowych) przyusznych oraz podżuchwowych, w wyniku mechanicznego podrażnienia jamy ustnej.
-
Opuchlizna twarzy i policzków (przez częste wywoływanie wymiotów).
-
Suche, podrażnione od kwasów żołądkowych gardło, co powoduje jego częste bóle.
-
Odwodnienie organizmu, a w efekcie wysuszona skóra i śluzówki oraz zaparcia.
-
Zaburzenia pracy serca na skutek zaburzeń elektrolitowych lub poważnych niedoborów wapnia (czyli hipokalcemii) - arytmia (nieregularne bicie), osłabiony mięsień sercowy, niewydolność pracy serca, wstrząs kardiogenny czy zawał serca.
-
Niskie ciśnienie krwi, wpływające na odczuwanie bólów głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia czy równowagi.
-
Osłabienie mięśni.
-
Osłabiona praca jelita grubego, przez częste stosowanie substancji przeczyszczających - prowadzi do uszkodzenia jelita, zaparć, powstawania żylaków. W ekstremalnych przypadkach również do tak zwanego wypadnięcia jelita grubego.
-
Uszkodzenie płuc - kwas żołądkowy, który podczas wymiotów wędruje z żołądka do jamy ustnej, może trafić do płuc, wypalając je. Jest to ogromne ryzyko dla zdrowia, powoduje też zapalenia i infekcje.
-
Uszkodzenia układu pokarmowego. Częste wymioty mogą wywołać: choroby trzustki, krwawienia przełyku, bóle brzucha czy wzdęcia. Najgroźniejsze jest jednak możliwe pęknięcie przełyku lub żołądka i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
-
Artralgia - ból stawowy bez podłoża zapalnego.
-
Przy nadmiernej, wyczerpującej aktywności fizycznej - choroby stawów, niszczenie torebek stawowych i/lub chrząstek - organizm nie ma czasu na regeneracje.
-
Wypadanie włosów, niska odporność, trudniej gojące się rany, zaburzenia smaku oraz węchu i anemia (niedokrwistość) - z powodu niedoborów cynku (anemia może być również wywołana niedoborami żelaza czy witamin z grupy B).
-
Blizny na dłoniach od wkładania ręki do gardła wywołując wymioty.
-
Opuchlizna nóg, na skutek nagromadzenia zbyt dużej ilości wody w organizmie. Reaguje tak organizm osoby chorującej na bulimię, kiedy to przez dłuższy czas nie wywoływała wymiotów, a zdążył się on już do tego przyzwyczaić. Odczuwa więc w efekcie nadmiar zgromadzonych płynów.
-
Zaburzenia cyklu miesiączkowego, powodujące jej zanik - może to nawet doprowadzić do bezpłodności.
-
Śmierć - przy skrajnym wyniszczeniu organizmu i nieleczeniu zaawansowanej już choroby.